Główne zalety pracy przez Internet

Coraz więcej osób może pracować przez Internet, chociaż pomimo rozwoju tego typu branż, cały czas jeszcze to w świecie IT najwięcej osób jest zatrudnionych w sposób zdalny. Niezależnie od wykonywanej pracy można zauważyć bardzo wiele blasków pracy w takim ujęciu, ale oczywiście trzeba mieć na uwadze także to, że jak wszystkie inne rzeczy w życiu, praca przez Internet ma także swoje wady.

Dlaczego warto pracować w domu?

Pierwszą rzeczą, która zawsze rzuca się w oczy ludziom przechodzącym na kierat pracy zdalnej, jest niezmiennie fakt braku dojazdów do pracy. Nawet jeśli są w miarę wygodne i szybkie, zawsze wymagają określonego czasu, wymagają czasu przygotowania, wymagają środka transportu i do tego na wielu etapach coś może pójść źle: korki, wypadki drogowe, stres w ruchu i tak dalej. Pracując w domu nie trzeba się martwić tym, że o określonej godzinie trzeba być koniecznie w pracy.

Nie ma wcześniejszego wstawania i ogólnie można wstawać bardzo późno. Jest konkretny materiał do przerobienia i kiedy dokładnie będzie to robione, to już temat na inna dyskusję. Pracownik ma w pełni wolną rękę i jeśli nie chce pracować rano, nie musi. Jeśli potrzebuje wolnego w godzinach południowych, bo musi coś załatwić, może się tym zająć i nikt mu nic nie powie.

Harmonogram pracy z domu

Jest rozliczany za efekty, a drogę do nich może sobie zbudować w sposób, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Warto też dodać, że praca w domu jest dla wielu osób bardzo komfortowa ze względu na cisze i spokój. Biuro może być miejscem stresogennym, co w przypadku sporej grupy pracowników znacznie ogranicza produktywność.

Ciemne strony pracy domu

Praca w domu, wbrew pozorom, jest pacą niestabilną. Brakuje w niej typowego schematu dnia, w którym człowiek się stabilizuje. W naszym kraju taka praca ma też negatywne konotacje. Kojarzona jest z umowami śmieciowymi, niestałym zatrudnieniem oraz złymi warunkami współpracy z klientami. Często jest to prawda. Będzie musiało jeszcze upłynąć sporo czasu zanim praca zdalna będzie w naszym kraju w pełni akceptowana i poważana, co też wpłynie na zdecydowaną zmianę warunków jej wykonywania na korzyść pracownika. Na koniec warto dodać, że awaria Internetu to tragedia dla osoby zatrudnionej zdalnie.

Oferty pracy stałej: Sprawdź hasło praca sprzątanie

Autor

Mariusz Górny

Redakcja internetowypracownik.pl