Praca zawodowa online – wady i zalety

Praca zawodowa online jest marzeniem wielu osób, które nigdy nie miały z nią rzeczywistej styczności. Nie jest oczywiście tak, że jest to znakomita opcja tylko w teorii, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że nie ma róży bez kolców.

Na pewno wielką zaletą pracy online w domu jest to, że można układać sobie plan dnia według własnego uznania i dopasowywać go do innych zajęć. Elastyczność jest tutaj bardzo ważna i zwłaszcza młodzi rodzice na pewno będą doceniać możliwość łatwego podzielenia swojego dnia pomiędzy obowiązki związane z pracą i te związane z domem oraz dziećmi. Niestety, w praktyce takie podejście bardzo często oznacza przyjmowanie na siebie coraz większej liczby obowiązków, przez co zamiast mieć więcej czasu dla rodziny, ma się go coraz mniej. W wielu przypadkach problem jest tak daleko idący, że dochodzi do zaburzenia relacji interpersonalnych, a równowaga pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym zostaje całkowicie zniszczona.

Proste planowanie to także czynnik, który w praktyce wcale nie jest prosty. Planowanie i trzymanie się planu okazuje się być zaskakująco dużym wyzwaniem dla sporej grupy osób, przez co w praktyce nie są one w stanie skutecznie ułożyć planu działania oraz dotrzymać odpowiednich terminów. Efektem tego jest problem dla współpracowników, niezadowolenie klientów i złe referencje dla osoby pracującej w taki sposób.

Sumienna praca z domu

Niezależnie od tego, jak radzimy sobie z organizacją pracy, na pewno skorzystamy z tego, że nie będziemy musieli dojeżdżać do pracy i całkowicie zniknie kwestia korków, paliwa czy psującego się samochodu. W ten sposób zaoszczędzi się naprawdę dużo czasu i zakładając, że dotarcie do pracy włącznie z wszystkimi przygotowaniami zajmuje pół godziny, dziennie uzyskuje się godzinę dodatkowego czasu na dowolne czynności.

Praca online nie oznacza też koniecznie pracy z domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się gdzieś indziej z komputerem i tam wykonywać swoją pracę. Typowe dla wielkich miast jest pracowanie w kawiarniach, w parkach, na skwerach i innych miejscach publicznych, gdzie jest po prostu przyjemniej.

Coraz więcej działalności można dzisiaj prowadzić w podejściu internetowym i jest to naprawdę dobry pomysł dla wielu osób.

Autor

Beata Cisek

Redakcja internetowypracownik.pl