Jak szukać pracowników przez Internet?

Przychodzi taki czas, w którym dobrze rozwijająca się firma musi zatrudnić pracowników lub podwykonawców. Jeśli robisz to pierwszy raz, możesz być pełen obaw o to, czy dobrze sobie poradzisz ze wszystkim, a także czy ktoś Cię nie oszuka. Podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas rekrutacji pracowników oraz gdzie można ich znaleźć. 

Na co zwracać uwagę podczas rekrutacji pracowników? 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, która jest niesamowicie ważna podczas rekrutacji pracownika jest Twoje przeczucie oraz sympatia. Zdarza się czasem, że spotykamy na swojej drodze ludzi, którzy nie wiadomo czemu nie pasują nam. Po prostu od początku nie przypadają nam do gustu. Często nie jest to ich wina, ale nie zmienimy tego pierwszego wrażenia, które według badań zostaje z nami przez około sześć miesięcy. Dlatego jeśli ktoś od początku Ci się nie spodoba, nie marnuj czasu. Pamiętaj, że będziesz z nim pracował przez dłuższy czas, a to oznacza rozmowę chociaż raz dziennie przez pięć dni w tygodniu. Nie ma po co wystawiać się na takie tortury. Zespół, szczególnie w nowej firmie, powinien być zgrany i lubić się. Zwróć także uwagę na doświadczenie danej osoby, czy przyszła punktualnie, czy ma wyprasowaną koszulę. Czy chociaż trochę przygotowała się do tej rozmowy. To są małe rzeczy, które mogą wskazywać kim jest dana osoba. Zadaj pytania teoretyczne, które wskażą Ci czy dana osoba nadaje się do pracy. Zapytaj jakby się zachowała w danej sytuacji, oceń czy odpowiedź jest szczera, czy dana osoba mówi tylko to co chcesz usłyszeć. 

Gdzie szukać pracowników? 

Oczywiście pierwsze co przychodzi nam do głowy to portale ogłoszeniowe, jednym z nich jest na przykład: https://pinbook.pl/ogloszeniaPortale ogłoszeniowe to idealne miejsca do znalezienie pracowników. Możesz także wystawić ogłoszenie o pracę na różnego rodzaju grupach na Facebook'u. Tutaj bardzo ważne jest zaznaczenie w ogłoszeniu, aby dane osoby wysłały swoje zgłoszenie na maila, tak abyś miał wszystko w jednym miejscu. Jeśli ktoś zamiast tego wyśle Ci prywatną wiadomość, nie trać na niego czasu. Najwidoczniej nie umie czytać ze zrozumieniem. 

Autor

Mariusz Górny

Redakcja internetowypracownik.pl