Jak pracować wydajniej?

Praca w domu jest o wiele trudniejsza niż ta w biurze. Każdy kto kiedykolwiek pracował z domu o tym wie. Na każdym kroku czekają na nasz pokusy. Może zamiast pracować sprawdzę Facebook'a? Może zrobię już obiad? Może posprzątam? Wszystko tylko, żeby nie zabrać się za to trudne zadanie. Jak nie dać się tym pokusom? Jak skupić się na pracy i robić więcej? Na te pytania odpowiemy w tym artykule. 

Wyłącz powiadomienia 

Pierwszą zasadą, która pomoże Ci pracować wydajniej są wyłączone powiadomienia. Chodzi o to, aby nie dać się rozproszyć. Jeśli trzymasz na biurku telefon, a on cały czas wibruje lub wyświetla coś na ekranie, nasza uwaga jest rozproszona. Dlatego najlepiej jest wyłączyć powiadomienia lub włączyć tryb samolotowy. Nasze myśli nie będą ciągle uciekać do tego, co może się tam dziać. Nic się nie stanie jeśli nie odbierzesz telefonu, ani nie sprawdzisz Facebooka przez jakiś czas. Wielu z nas cierpi na "FOMO" czyli "fear of missing out", czyli boimy się panicznie, że nie coś nas ominie. Dlatego przeglądamy tysiące razy naszą tablicę w mediach społecznościowych. Warto zdawać sobie z tego sprawę i nad tym pracować. 

Posprzątaj swoją przestrzeń przed rozpoczęciem pracy 

Kolejną dobrą zasadą jest posprzątanie lub uporządkowanie swojej przestrzeni do pracy zanim ją rozpoczniemy. W ten sposób nie będzie nas kusiło sprzątanie. Jeśli masz możliwość możesz także zrobić sobie wcześniej obiad, chociaż akurat przerwa na gotowanie jest dobrym pomysłem w czasie dnia. Sprawia ona, że nasz mózg przez chwile odpoczywa. 

Ustal swoje godziny pracy 

Łatwiej będzie Ci się skupić jeśli będziesz wiedzieć o której skończysz pracę i ile czasu będziesz miał na odpoczynek, czy obowiązki domowe. Dlatego mimo, że pracujesz w domu ustal swoje godziny pracy. Mogą to być bloki czasowe na przykład: pracuje od 8 - 10 potem 10:30 - 14:30 i następnie po południu jeszcze dwie godziny. W ten sposób będziesz miał sporo czasu, aby odpocząć czy zrobić inne rzeczy. Do tego, nie będziesz czuł się taki zmęczony. 

Autor

Beata Cisek

Redakcja internetowypracownik.pl