Czy to jeszcze rekord, czy to już przesada?

Konstrukcyjne zdolności człowieka nigdy nie przestaną zadziwiać. To bardzo dobrze!

Z każdym dniem słyszymy o nowych wynalazcach, których dzieła przyczyniają się do rozwoju ludzkości. Wiele z takich tworów staje się rekordzistami w swoich dziedzinach, na przykład superciężki, niemiecki czołg z czasów II wojny światowej – Maus. Pojazd o długości 10 metrów i niespełna 4 metrach szerokości i wysokości został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako największy czołg w historii.
Niektórym konstrukcjom od samego początku procesu tworzenia przyświeca jeden zamysł – bicie rekordów. Takim sposobem powstał np. największy na świecie motocykl o wysokości 10 metrów, najszybszy na świecie traktor osiągający prędkośc 140km/h, czy najwyższy na świecie budynek - Burj Khalifa o wysokości 829m. O ile nie zawsze możemy mówić o praktyczności takich konstrukcji, to na pewno każda z nich robi wielkie wrażenie i zasługuje na to by zapisać się w kartach historii jako wyjątkowa.
Jakie idee przyświecają konstruktorom tak wyjątkowych rzeczy? Te same co przed tysiącem lat, kiedy to swoją wyjątkowość pokazywano na dużo bardziej prozaiczne sposoby, czyli siłą mięśni lub umiejętnościami walki. Dzisiaj aby zapisać się w Księdze Rekordów Guinessa wystarczy mieć wyjątkowy pomysł i mobilizację do jego realizacji, a ludzi obdarzonych takimi przymiotami jest naprawdę wielu i jeszcze więcej się takich pojawi. Jakie rekordy przyniesie nam przyszłość?
Bądź na bieżąco i obserwuj Alerekord.pl

Autor

Mariusz Górny

Redakcja internetowypracownik.pl